Doskonałą alternatywą dla osób dotychczas korzystających z tradycyjnych okularów są soczewki kontaktowe. Poleca się je zarówno do codziennego i stałego używania, jak i do noszenia zamiennie z okularami.
Tradycyjne okulary, szczególnie te wyposażone w znacznie cięższe szkła o dużej mocy, mogą uwierać w nos, skronie czy uszy. Powodują także mało estetyczne wrażenie powiększenia lub pomniejszenia oczu.
Soczewki kontaktowe natomiast, bez względu na wielkość mocy są lekkie. Dodatkowo, gama soczewek kontaktowych przygotowana jest z myślą o wszystkich wadach wzroku – i oferuje moce od + 8.0 do ­ 12.D. Na zamówienie dostępne są także soczewki o mocach nawet do +/­ 30.0D !
 
Warto więc polecić soczewki kontaktowe osobom, które dotychczas nosiły jedynie szkła korekcyjne. Z pewnością zapewnią większy komfort użytkowania. Dają one szerokie pole widzenia, znacznie przekraczające to, które oferują tradycyjne szkła okularowe. Noszenie soczewek kontaktowych nie zdradza także wielkości wady wzroku. Soczewkikontaktowe nie zmniejszają, ani nie powiększają oczu, co często ma duże znaczenie estetyczne.
 
Dodatkowo też, szkła okularowe o dużych mocach zmieniaja wielkość widzianego przez nas obrazu świata (soczewki ujemne zmniejszają a soczewki dodatnie zwiększają wielkość obrazu). Efekt ten jest tym większy im wyższa moc szkieł.  Może to negatywnie wpłynąć na jakość widzenia. W soczewkach kontaktowych wielkość obrazu, który obserwujemy jest niezaqleżna od ich mocy ponieważ leżą one bezpośrednio na oku. Oznacza to, że w soczewkach kontaktowych widzimy świat w naturalnej wielkości, czyli dokładnie taki, jaki jest w rzeczywistości.