Promieniowanie ultrafioletowe(UV) jest niezbędne do życia, powoduje że przyroda wokół nas się rozwija, pomaga w syntezie witaminy
D niezbędnej do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego organizmu oraz pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Wspólczesne badania naukowe pokazują też, że u dzieci które więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu wady wzroku takie jak np. krótkowzroczność mniej się pogłębiają. Naukowcy sugerują, że główlnym czynnikiem tego pozytywnego trendu jest promieniowanie UV . Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców już 2 godziny dziennie spędzone przez dzieci na świeżym powietrzu spowodowały, że ich wada wzroku pogłebiła się mniej w porównaniu do rówieśników, którzy więcej czasu spędzali w domu.

Warto jednak pamiętać, że jak ze wszytkim co dobre, nadmiar promieniowania UV może być szkodliwy dla naszego organizmu. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może być także szkodliwa dla oczu. Jaki wpływ oraz jakich szkód można się spodziewać nadmiernie wystawiając oczy na promieniowanie ultrafioletowe?

 

Efekty nadmiernej ekspozycji na promienie UV

Tkanki oka, mimo naturalnych zabezpieczeń, takich jak zwężanie się źrenicy czy mrużenie oczu, dość łatwo absorbują promieniowanie UV. Nadmierna ekspozycja jest szczególnie niebezpieczna dla osób posiadających wady wzroku oraz osób w zaawansowanym wieku. Najgroźniejsze efekty nadmiernego nasłoneczniania oczu to uszkodzenia plamki żółtej, zaćma, nowotwory oczu i powiek, skrzydlik czy tłuszczyk.

Dodatkowo, powinniśmy wystrzegać się odbicia promieni ultrafioletowych od śniegu, wody czy piasku. Ciekawostką jest fakt, że zimą odbicie promieni słonecznych od śniegu powoduje 100 razy większą ekspozycję na fale UV niż to ma miejsce latem.

 

Jak zapobiegać nadmiernemu napromieniowaniu oczu?

Sposobem na zabezpieczenie wzroku przed promieniowaniem UV jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV (ważne, aby były one atestowane), wyposażonych w filtry UV. Dobrym rozwiązaniem są także szkła fotochromowe przyciemniające się pod wpływem dużej intensywności światła lub szkła barwione gradalnie.