Wzrok to najważniejszy z ludzkich zmysłów, który dostarcza człowiekowi około 80 % wszelkich informacji odbieranych przez zmysły. Podobnie jak wszystkie elementy ludzkiego ciała, powinien być pod systematyczną kontrolą, która w porę pozwoli wychwycić ewentualne niepokojące zmiany. Jak często należy odwiedzać okulistę lub optometrystę?

 
 
Co ile powinno się badać wzrok?
 
Osoby zdrowe, które nie odczuwają żadnych niepokojących objawów, powinny badać wzrok systematycznie minimum raz na dwa lata. Po sześćdziesiątym roku życiu wizyty powinny być co najmniej o połowę częstsze.
 
Jednakże, gdy należysz do osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka – to znaczy chorujesz na cukrzycę, poddany byłeś zabiegowi lub operacji oczu, nosisz soczewki kontaktowe, zażywasz leki na przewlekłe choroby lub pracujesz w miejscach, gdzie wzrok jest bardzo eksploatowany, badania podstawowe u okulisty powinieneś robić co roku, a po sześćdziesiątce co pół roku lub nawet częściej – jeśli tak zaleci specjalista.
 
 
Skutki nie noszenia okularów lub soczewek kontaktowych
 
Jeśli mamy wady wzroku wymagające korekcji, specjalistyczne badania u okulisty lub optometrysty pozwolą określić wielkość oraz rodzaj wady i dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne, które zasadniczo poprawią komfort oraz jakość widzenia. Warto wiedzieć, że brak reakcji na pojawiające się symptomy pogarszania się widzenia może spowodować, że wada będzie się stopniowo powiększać, a przy posiadaniu różnej wadzy wzroku w obu oczach istnieje możliwość pojawienia się niedowidzenia. Dodatkowo, przemęczony wzrok powoduje brak możliwości koncentracji, osłabienie całego organizmu oraz znacząco podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy i oczu.
 
Niewłaściwa, niepełna korekcja wady wzroku jest częstą przyczyną zmęczenia, bólów oczu, głowy, trudności w czytaniu czy nawet zapalenia spojówek. Dlatego też niezwykle istotne są regularne kontrole u specjalisty oraz zmiana mocy soczewek okularowych i kontaktowych zgodnie z jego zaleceniami.