Osoby pracujące wiele godzin przy komputerze oraz innych urzadzeniach elektronicznych z bliskiej odległości, mogą odczuwać dolegliwości z tym związane. Najcześciej wystepujące objawy to: bóle głowy,   zaczerwienienie, ból  i wysychanie oczu oraz niewyraźne widzenie. Zdaża się też,  że osoby pracujące przy komputerze skarżą się dodatkowo na: podwójne widzenie, trudności ze skupieniem wzroku, bóle karku, podraznienie oczu oraz ogólne złe samopoczucie.

Źle dobrana korekcja(okulary lub soczewki kontaktowe), niewłasciw oświetlenie czy klimatyzacja mogą dodatkowo spotęgować odczuwane dolegliwości.

Dlatego też bardzo ważne jest aby osoby, które dużo pracują przy komputerze(minimum 4 godziny dziennie) zadbały o swój wzrok poprzez używanie odpowiednich okularów(ze szkłami z powłokami antyrefleksyjnymi) lub soczewek kontaktowych(najnowszych generacji np. z materiałów silikonowo-hydrożelowych).

Niezwykle ważna jest też tak zwana higiena pracy przy komputerze tzn. praca z odpowiedniej odległości(nie mniejszej niż 40 cm), w wietrzonych pomieszczeniach, z dobrym oświetleniem które nie jest skierowane na oczy.

Najważniejsze jednak jest robienie regularnych przerw w patrzeniu się na monitor. Dobrze byłoby przynjamniej co 20 minut spojrzeć się daleko przez 20 sekund np. przez okno, żeby mięśnie odpowiedzialne za patrzenie z bliska mogły odpocząć.

Dodatkowo też nie należy zapominać o mruganiu, ponieważ częste mruganie pozwala na wyminę łez przez co można zapobiec wysychaniu i podrażnieniu oczu.